Murarka ogrodowa to gatunek samotniczy, choć może żyć w dużych koloniach, nie ma instynktu społecznego w związku z czym nie broni gniazda. Jest bardzo łagodna – mimo posiadania żądła nie atakuje człowieka. Pszczoła ta jest łatwa w hodowli. Szybko przyzwyczaja się do nowych warunków i podejmuje prace na kwitnących roślinach. Badania naukowe prowadzone na całym świecie potwierdzają skuteczność murarki jako owada zapylającego rośliny.

Lot murarek trwa od marca do czerwca, co pokrywa się z okresami kwitnienia ogrodniczych i rolniczych plantacji.

Ponieważ murarka jest doskonałym zapylaczem, zaczęto ją wykorzystywać gospodarczo. Owady te charakteryzują się bardzo efektywną pracą, a ich niewielka liczba pozwala zapylać rośliny na dużym obszarze. W czasie jednego lotu murarka zbiera pokarm z ok. 30 kwiatów. Jej obecność w uprawie może zwiększyć plon nawet o 60%. Dzięki skłonności do zajmowania sztucznych miejsc lęgowych oraz bardzo dużej dynamice rozrodczej jest coraz powszechniej wykorzystywana przez sadowników do poprawy zapylenia kwiatów drzew i krzewów owocowych. Oprócz wykorzystywania murarek w uprawach na otwartych przestrzeniach można zastosować je do zapytania roślin foliowych i szklarnianych.

W warunkach sprzyjających lotom i przy dużej ilości pożywienia murarka ogrodowa oddala się na 100-200 m od gniazda.

Dodatkowymi atutami tej pszczoły są niskie nakłady pracy związane z jej hodowlą oraz łatwość przygotowania odpowiedniego materiału gniazdowego. Hodowla jest prosta i nie wymaga dużych nakładów finansowych. W celu rozpoczęcia własnej hodowli należy zakupić kokony. Domek do hodowli murarek można kupić w sklepie ogrodniczym. Można też wykonać go samodzielnie z butelki po wodzie 5l, z palet, ze skrzynek na jabłka, w drewnie a nawet z tektury.

              

W gospodarstwie, w którym jest hodowla murarki ogrodowej, nie wolno stosować środków, które mogłyby zagrażać życiu pszczół.

W naszym sadzie korzystamy z dobrodziejstw tych niezwykłych pszczół.Źródła:

Murarka ogrodowa, Hodowla na potrzeby własnego gospodarstwa, Mateusz Brzeziński, Maria Rogowska, HORTPRESS, 2018