Co w ulu bzyczy?

Wielu z nas zna jedynie jeden dźwięk, który wydają pszczoły – bzyczenie. W rzeczywistości te niezwykłe owady w­ydają ich dużo więcej.

Wszystkie dźwięki, które wydają pszczoły służą do komunikowania się z innymi pszczołami. Brzmienie pszczelej rodziny bywa o różnym natężeniu. Dzięki temu pszczelarze uzyskują informację o aktualnym stanie ula. Przykładowo, gdy pszczoły są zdenerwowane brakiem pokarmu lub, co gorsze – brakiem matki, wydają dużo wyższe dźwięki. Jednak gdy bzyczą niskim tonem oznacza to, że są spokojne. Jeśli więc z wnętrza ula dobiega monotonny, niski głos, pszczelarze są spokojni, gdyż rodzina pszczela ma się dobrze. Do osłuchiwania pszczół można wykorzystywać gumową rurkę lub zwykły lekarski stetoskop.

Zróżnicowane dźwięki w ulu wydają także jego mieszkańcy. Na przykład matki, gdy są bardzo młode, śpiewają lub kwaczą, a podczas wędrówki na plastrach trąbią. Robotnice mają charakterystyczny śpiew wracając z pożytków, co ma służyć informowaniu o tym pszczoły znajdujące się w ulu. Jeszcze inne odgłosy wydają trutnie – buczą w bardzo charakterystyczny sposób, dzięki czemu łatwo rozróżnić na łące pszczołę robotnicę od trutnia.

Wideo pokazuje wnętrze ula, gdzie możemy usłyszeć jego brzmienie.

Scroll to Top