Wosk jest podstawowym budulcem ula, ponieważ powstają z niego plastry, w których wychowują się nowe pokolenia pszczelich rodzin. Produkowany jest przez pszczoły dzięki spożywaniu dużej ilości miodu i pyłku. Podobnie jak inne produkty pszczele, ma wiele cennych właściwości. Jest on znany i stosowany od co najmniej 4,5 tys. lat! Dlaczego więc o nim zapomnieliśmy? A no dlatego, że na nasz rynek wszedł tańszy (i jakościowo gorszy, ale o tym niżej) zamiennik – parafina. A żeby wyprodukować 1 kg wosku pszczoły zużywają około 3,6 kg miodu! Więc musicie przyznać, że jest to pracochłonne, czasochłonne i kosztowne zadanie.
Świeca jak każda inna?
W ciągu ostatnich kilku stuleci, świece woskowe zostały stopniowo zastąpione przez świece łojowe (z tłuszczu zwierzęcego), a w ostatnim stuleciu przez świece parafinowe. Parafina jest wykonana z osadu wytrącającego się z ropy naftowej. Osad jest następnie bielony benzenem i zmienia się jego właściwości innymi rozpuszczalnikami chemicznymi. Podczas palenia świec parafinowych powstaje sadza i dym zawierający toksyczne substancje rakotwórcze, łącznie z bardzo szkodliwymi związkami chemicznymi zawartymi w powszechnie stosowanych ołowianych knotach. Prawdopodobnie nigdy nie zapalił_byś świecy parafinowej ze względu na ich nieprzyjemny zapach (porównywalny do spalin), ale został on przytłumiony przez syntetyczne dodatki zapachowe, z których wiele to substancje drażniące lub toksyczne same w sobie. A gdybyś wiedział, że resztki sadzy, dymu i chemikaliów z takich świec mogą przyklejać się do ścian, sufitu oraz przewodów wentylacyjnych i zaczynają w nich krążyć, gdy tylko włączysz ogrzewanie lub klimatyzację, nigdy prawdopodobnie nie zapalił_byś takich świec. Teraz już wiesz. Jednak jest rozwiązanie – świece naturalne. A te wykonane z czystego wosku pszczelego nie powodują żadnego z tych problemów. Wręcz przeciwnie, mają one niezwykle korzystny wpływ na układ oddechowy.
Naturalny wosk pszczeli
W skład pszczelego wosku wchodzą estry alkoholi i kwasów tłuszczowych, węglowodory, wolne kwasy tłuszczowe, wolne alkohole tłuszczowe i wiele innych substancji. W wosku zawarte są także węglowodany, barwniki, minerały i substancje aromatyczne. Chryzyna w nim obecna wykazuje działanie antybiotyczne. Estry i beta- karoten mają właściwości przeciwzapalne i odnawiające. Występujące w wosku flawonoidy działają zarówno przeciwzapalnie, jak przeciwbakteryjnie. Wosk pszczeli zawiera skwalen, który naturalnie występuje w skórze ludzkiej i chroni przed drobnoustrojami. Produkt ten jest źródłem witaminy A, która pobudza i reguluje podziały komórkowe. Ponadto w wosku został zawarty kwas palmitynowy, melisowy, masłowy, walerianowy i octowy. Jest on wykorzystywany także w dermatologii jako naturalny środek o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, przeciwzapalnym i odnawiającym. Może być stosowany przy leczeniu oparzeń i ran.
Zalety naturalnych świec woskowych
Świece woskowe odświeżają i jonizują powietrze. Płonąca świeca jest nie tylko źródłem światła, ale także produktem o cennych właściwościach leczniczych. Przede wszystkim woskowe świece likwidują szkodliwe zapachy naturalne i sztuczne, w tym zapach dymu tytoniowego. Świece odświeżają również powietrze, a dodatkowo, nasycają je przyjemnym miodowym aromatem. Produkt ten ujemnie jonizuje powietrze, co oznacza, że neutralizuje negatywne promieniowanie urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dodatkowo jony te łagodzą alergie, astmę, choroby górnych dróg oddechowych i płuc. Zapach świec woskowych korzystnie wpływa na samopoczucie i działa uspokajająco. Udowodniono, że pozytywnie wpływa na koncentrację. Warto wiedzieć, że świece z wosku pszczelego spalają się bezdymowo i nie uwalniają żadnych szkodliwych substancji. Ponadto dają jasne, ciepłe i przyjemne światło. Świece woskowe powinno palić się od 15 do 60 minut dziennie. Wiele osób cierpiących na astmę, alergię czy problemy z zatokami potwierdziło, że ich oddech stał się o wiele swobodniejszy, a sen mniej zakłócony.*
Palenie świec z wosku pszczelego
Świece z wosku pszczelego mają właściwości zdrowotne i walory estetyczne. Jednak należy palić je w odpowiedni sposób. Po pierwsze z zachowaniem środków ostrożności – pod nadzorem, w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt, poza przeciągiem i z dala od łatwopalnych materiałów, np. firanek.
Ważny jest także czas palenia świecy z wosku pszczelego. Musi on zostać dopasowany do średnicy świecy. Chodzi o to, żeby wosk rozpuścił się równomiernie na całej powierzchni świecy. Jest to najbardziej istotne przy świecach o większej średnicy, gdzie 30 minutowe palenie jest niewystarczające i spowoduje tunelowanie świecy. Jeśli jednak świeca paliła się za krótko i powstał tunel, konieczne będzie ścięcie pozostałych boków lub odlanie roztopionego wosku, aby płomień nie zgasł. Po takiej korekcie palimy świecę tak długo, aż roztopi się po całości. Pozostały wosk warto zachować – można będzie go wykorzystać do odlania własnej świeczki lub do kominka. Za długie jednorazowe palenie też nie jest wskazane. Po kilku godzinach knot zrobi się za długi, a świeca zacznie kopcić i wypalać się za szybko.
Świeca będzie cieszyła nas długo, jeśli będziemy pilnować długości knota. Optymalna długość to ok. 5 mm. Przed każdym paleniem należy skrócić knot. Jeśli planujemy długie palenie, warto w jego trakcie skrócić knot i ponownie zapalić świecę. Podczas dłuższego palenia knot może się zwijać na jedną ze stron – wystarczy skrócić go, żeby wszystkie boki równomiernie się topiły.
Ze względów bezpieczeństwa nie należy palić świecy do samego końca lub do dna słoika. Szkło się nagrzewa, a świeca wolnostojąca może kapać, więc należy pamiętać o podkładkach zabezpieczających powierzchnię. Pamiętajmy także o odczekaniu kilku godzin od otwarcia przesyłki ze świecą w naczyniu do jej odpalenia. Zwykle świece podczas dostawy są w zimnym miejscu, więc ich nagłe rozpalenie może spowodować pęknięcie pojemnika. Trzeba poczekać, aż świeca będzie w temperaturze pokojowej.
*”Ponadczasowe tajemnice zdrowia i odmładzania” T.1, Andreas Moritz , s. 399