Dlaczego warto regularnie jeść miód? Poznaj odpowiedź na to pytanie. Wyjaśniamy, co znajduje się w składzie tego słodkiego przysmaku. Wyroby pszczelarskie są źródłem wielu cennych składników odżywczych i często wybierają je osoby prowadzące zdrowy tryb życia.
Działanie antybakteryjne i regeneracja tkanek
Aby lepiej zrozumieć właściwości miodu, warto dokładniej przyjrzeć się procesowi jego produkcji. Ten produkt zawiera różnego rodzaju enzymy, takie jak lizozym, diastaza, oksydaza glukozy i inwertaza. Pochodzą z gruczołów gardzielowych pszczół, które go wytwarzają. To właśnie one wykazują właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, przez które częste jedzenie miodu uważane jest za sposób na walkę z infekcjami, stanami zapalnymi i poprawę odporności organizmu. Ponadto w pszczelich wyrobach można znaleźć aminokwasy, w tym prolinę sprzyjającą regeneracji tkanek. Szczegółowy skład zależy od roślin, z których pszczoły zbierały nektar. Warto dokładnie zapoznawać się z opisem produktu.
Witaminy i składniki mineralne
W miodzie znajduje się wiele witamin, w tym tiamina i ryboflawina, które wspierają pracę układu nerwowego i trawiennego. Sporą rolę odgrywa również kwas foliowy, na który szczególne zapotrzebowanie mają kobiety w ciąży. Miodowy przysmak zawiera składniki mineralne, takie jak potas, magnez, wapń, kobalt. Najwięcej występuje ich w miodach ciemnych, na przykład w miodzie gryczanym. Często stanowią element diety osób chorujących na miażdżycę i nadciśnienie tętnicze. Od lat polecane są na przeziębienie i grypę, jako dodatek do herbaty lub prozdrowotne smarowidło na kanapki. Niektórzy traktują go jako składnik diety sprzyjającej obniżeniu złego poziomu cholesterolu lub środek ułatwiający zasypianie i ukojenie po ciężkim, stresującym dniu.
Miód w codziennej diecie
Regularne spożywanie miodu to sposób na dostarczanie swojemu organizmowi witamin, minerałów, antybakteryjnych enzymów i aminokwasów. Upewnij się, że wybrany przez Ciebie produkt jest naturalny i pochodzi z pasieki. Sztuczne miody składają się jedynie z cukru.